در این جهان، همواره برای كسانی كه از خطری بهراسند، خطری وجود خواهد داشت.
خانه » سوالات درس » برج‌های مخابراتی دنیا چه کاربردهایی دارند؛ ارتباط از نقطه بلند

اطلاعیه سایت

برج‌های مخابراتی دنیا چه کاربردهایی دارند؛ ارتباط از نقطه بلند

در این مطلب از سایت نیو درس :

برج‌های مخابراتی دنیا چه کاربردهایی دارند؛ ارتباط از نقطه بلند

برج‌های مخابراتی دنیا چه کاربردهایی دارند؛ ارتباط از نقطه بلند

برج‌های مخابراتی دنیا چه کاربردهایی دارند؛ ارتباط از نقطه بلند

موبنا – دراین این دوره حاضر، فناوری دراین این ارتباطات به طور فزاینده‌ای توسعه یافته است و صنایع ارتباطاتی افزایش قابل توجهی را دراین این چند سال اخیر شاهد بوده اند. دراین این نتیجه این رشد، تعداد برج‌های مخابراتی دنیا افزایش یافت، زیرا با افزایش تقاضا و کاربران، دکل‌ها باید بتوانند ازاین عهده پوشش و مساله پایداری شبکه برآیند. این برج‌ها دراین این ارتباطات بی‌سیم نقشی مهم را نقش می‌کنند. هرگونه نقص دراین این ساختار این برج‌ها می‌تواند به فاجعه منتهی شود. بنابراین دکل‌های مخابراتی دکل‌هایی هستند که بخاطر اهداف مخابراتی ازاین جمله نصب دیش‌های ماکروویو، آنتن‌های رادیو، آنتن‌های موبایل، آنتن‌های بی‌سیم و… استفاده می‌شوند. سازه‌هایی معمولا بلند که بخاطر پشتیبانی آنتن‌های ارتباطاتی و پخش ازاین جمله پخش تلویزیونی طراحی شده‌اند.
کاربری برج‌های مخابراتی
یکی ازاین دلایل اهمیت برج‌های مخابراتی بلند ازاین این جهت است که بخاطر چندین منظور مورد استفاده قرار می‌گیرند. مثلا یکی ازاین کاربردهای این برج‌ها، قابلیت پوشش‌های رادیویی و تلویزیونی است. مهم‌ترین برج‌های مخابراتی دنیا تک‌منظور نیستند. آنها هم به منظور گردشگری، جذب توریست و ارائه امکانات فرهنگی و تفریحی استفاده می‌شوند، هم سمبل‌های شهرها هستند و مهم‌تر ازاین همه امکان گسترش و بهینه‌سازی پوشش شبکه‌ها، بهینه‌سازی پوشش رادیو و تلویزیون و ایجاد زیرساخت مناسب است.
ازاین سویی دیگر، رشد بی‌رویه تقاضا دراین این حوزه ICT و به ویژه بخاطر خدمات داده بی‌سیم، به معنای متراکم‌تر شدن شبکه‌های تلفن‌های همراه است. امروزه اپراتورهای شبکه دراین این حال استقرار سایت‌های سلولی دراین این اندازه‌های مختلف هستند و تجهیزات را افزایش داده‌اند. هزینه ایجاد و استقرار سایت بروزترین تنها زمانی مورد توجه قرار می‌گیرد که تمام گزینه‌های دیگر تقریبا ناکارآمد شده باشند. این نیروهای بازار، مسئولیت اصلی را دراین این زمینه ارزیابی برج‌های موجود و تجهیزات اضافی بر عهده دارند. اگر دیدگاه مسئولان دراین این این زمینه، بیش ازاین حد محافظه‌کارانه باشد، منجر به کاهش درآمد می‌شود یا باعث هزینه‌های غیرضروری را بخاطر تقویت برج می‌شود. بنابراین دقت و صحت دراین این این مساله بسیار اهمیت دارد.

برج‌های مخابراتی دنیا
برج میلاد دراین این رتبه‌بندی برج‌های مخابراتی پس ازاین برج تورنتو(CN TOWER) با ۵۵۳ متر ارتفاع، برج مسکو (OSKAN KINO TOWER) با ۵۴۰ متر و برج شانگهای (ORIENTAL PEARL TOWER) با ۴۶۷ متر، با ۴۳۵ متر ارتفاع دراین این جایگاه چهارم ایستاده است. همچنین میلاد ازاین نظر بلندی، ششمین برج مخابراتی بلند جهان است. برج‌های توکیو اسکای تری دراین این توکیو، آسمانخراش کنتون دراین این گوانگژو، آسمانخراش سی‌ان دراین این تورنتو، آسمانخراش اوستانکینو دراین این مسکو، برج ارینتال پیرل دراین این شانگهای، برج میلاد دراین این تهران و برج کوالالامپور دراین این کوالالامپور، هفت برج مخابراتی بلند جهان هستند.
ساخت برج میلاد پس ازاین انقلاب اسلامی دراین این دی ماه سال ۱۳۷۶ آغاز شد و ساخت این برج ۱۱ سال به درازا انجامید. دراین این ۸ سال نخست تنها ۴۰ درصد ازاین برج تکمیل شده بود. برج میلاد نیز مانند دیگر همتایان خود دراین این سراسر جهان چندمنظوره است. طبقه هشتم برج میلاد که با کاربری مخابراتی ساخته شده، دراین این سی و یکم تیر سال جاری توسط شرکت آسیا تک، به بهره‌برداری رسید.
ازاین کاربری‌های اصلی برج میلاد، امکانات و قابلیت‌های مخابراتی جهت پوشش های رادیویی و تلویزیونی،ایجاد زیرساخت مناسب بخاطر سیستم‌های بروزترین تلویزیونی،بهینه‌سازی پوشش رادیویی و تلویزیونی و گسترش و بهینه‌سازی پوشش شبکه‌های بی‌سیم است. دراین این کنار این کاربرد مهم و اصلی می‌توان به کاربری‌های هواشناسی، ایجاد جاذبه گردشکری و بهره‌مندی ازاین فضاهای گردشگری، تجاری و فرهنگی، مراکز تجاری، رستوران‌ها، کافی‌شاپ‌ها و مرکز بین‌المللی همایش بخاطر برگزاری کنفرانس‌ها، مرکز خرید و یک هتل پنج ستاره اشاره کرد.
برج سی ان (CN TOWER) دراین این تورنتو کانادا دراین این سال ۱۹۷۶ افتتاح شد. این برج طی چهار سال ساخته شد و با ارتفاع ۵۵۳ متر به بهره‌برداری رسید. ایده اولیه ساخت این برج به اواخر دهه ۱۹۶۰ باز می‌گردد که امواج رادیو تلویزیونی دراین این تورنتو دچار مشکل شدند، به گونه‌ای که دراین این صفحه تلویزیون تصویر دو کانال دراین این آن واحد مشاهده می‌شد. بالاخره پس ازاین رایزنی‌های فراوان راه آهن ملی کانادا مسئول ساخت برجی شد که ازاین همه ساختمان‌های تورنتو بلندتر باشد.
سی ان به عنوان سومین برج بلند جهان خصوصی است و توجه توریست‌ها را به خود جلب کرده است. سالن‌های ورزشی، گالری‌ها و دوربین‌ها بخاطر مشاهده چشم اندازهای اطراف دراین این ‌این مساله موثر بوده‌اند. سالانه حدود دو میلیون نفر ازاین این برج بازدید می‌کنند و بیش ازاین ۴۰ میلیون دلار درآمد جذب توریست دارد.
این برج هفت طبقه دارد که طبقه اول آن بخاطر انتقال امواج کوتاه، طبقه دوم بخش مشاهده فضای باز، طبقه سوم به مشاهده فضای بسته اختصاص یافته است. دراین این طبقه جهارم رستوران گردانی تاسیس شده که با سرعت یک دور دراین این عرض ۷۰ تا ۹۰ دقیقه می‌چرخد. طبقه پنجم اتاق تلویزیون، ششم اطاق رادیو و هفتم اتاث‌های الکتریکی و مکانیکی است. برج ملی کانادا دراین این مرکزی‌ترین نقطه شهر تورنتو واقع شده و به عنوان سمبل این شهر مطرح است. نام اولیه آن «برج شبکه ارتباطاتی» بوده است و کانادایی‌ها آن را با نام «برج ملی کانادایی‌ها» می‌شناسند.
برج ملی کانادایی‌ها دراین این برابر باد با سرعت mph 120 و تندبادهای با سرعت mph 200 طراحی شده است، واکنش مکان ایجاد شده دراین این برابر چنین بادهایی دراین این آنتن،عرشه فضایی وطبقه میکروویــــو دراین این ساختمـــان رأس برج به ترتیـب برابر با m 07/1،m 46/0 وm 23/0 است، پنجره‌های ساختمان‌های فوقانی بخاطر فشار باد طراحی شده اند و ضخامت لایه بیرونی شیشه این پنجره‌ها cm 96/0 و لایه داخلی cm64/0 است .بخاطر فونداسیون برج ۲/۱۵ متر حفاری دراین این زیر زمین ایجاد شده و فونداسیون روی بستری ازاین جنس شیل قرار گرفته است. ضخامت فونداسیون ۷۱/۶ متر وجنس آن ازاین بتن مسلح است. فونداسیون به شکل Y که دارای ۷۰۴۶ متر مکعب بتن و۵۰۰ تن میلگرد و۴۰ تن کابل، اجراء شده است. ساخت برج ۴۰ ماه به طول انجامید و هزینه‌ای معادل ۶۳ میلیون دلار دراین این بر داشت.
توکیو اسکای‌تری بزرگترین برج مخابراتی جهان دراین این ژاپن است. این برج دراین این توکیو قرار دارد. کار ساخت این برج ازاین ۱۴ ژوئیه ۲۰۰۸ شروع شد و دراین این فوریه سال ۲۰۱۲ به اتمام رسید. ارتفاع این برج با آنتن ۶۳۴ متر برآورد شده‌است. برج اسکای‌تری به عنوان برج آنتن دهی بخاطر رادیو و تلویزیون مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما طوری ساخته شده که جاذبه توریستی هم داشته باشد.
اسکای تری تا دو برابر قدرتمند‌ترین زلزله قابل تصور که ۹ریشتر عنوان شده، قابلیت مقاومت دارد و اگرچه زلزله‌‌ای با این توان قابل تصور نیست، اما برج اسکای‌تری تا تکان حدود ۲۰ ریشتر مقاوم است. جنس برج ازاین فلز است و پایه برج، ساختاری شبیه به سه‌پایه دارد. طراح برج دراین این طراحی این پروژه ازاین معماری برج ایفل الهام گرفته است. اسکای‌تری با هزینه‌‌ای بالغ بر ۸۰۶ میلیون دلار ساخته شده است.
برج کانتون که به نام برج تلویزیونی یا برج دیدبانی گوانگجو نیز شهرت دارد، دراین این تقاطع میان محور مرکزی شهر بروزترین و رودخانه مروارید قرار گرفته و نماد شهر گوانگژو محسوب می‌شود. این برج با ارتفاع ۶۰۰ متر که شامل ۴۵۰ متر بدنه و ۱۵۰ متر دکل هوایی است، یکی ازاین بلندترین برج‌های جهان به شمار می‌رود. این برج برجی چند منظوره است که تا قبل ازاین ساخته شدن برج خلیفه دراین این دبی به عنوان بلندترین برج جهان شناخته می‌شد.
ساخت برج کانتون دراین این سال ۲۰۰۹ به اتمام رسید. نام مستعار برج گوانجو، برج کمر باریک یا Xiao Man است. دراین این حالی که بیشتر آسمان‌خراش‌های دنیا ویژگی‌هایی مردانه دارند (قوی، صاف، مستطیل شکل و بر اساس طرح‌های تکرار شدنی ساخته شده‌اند)، مارک هلم و باربارا کیت، معماران هلندی این برج می‌خواستند برجی زنانه بسازند، برجی که پیچیده، شفاف، دارای انحنا و دلپذیر باشد. آن‌ها می‌خواستند این برج طرحی انسانی و غنی داشته باشد و گوانجو را به عنوان شهری پویا و هیجان‌انگیز نشان دهد. نتیجه این تفکر زیبا، برجی بلند و استثنائی است که دراین این باریک‌ترین بخشش دراین این طبقه ۶۶ام تنها ۳۰ متر قطر دارد.
اوستانکینو برجی مخابراتی واقع دراین این مسکو است که عملیات ساخت آن ازاین سال ۱۹۶۳ میلادی آغاز شد و تا سال ۱۹۶۷ به طول انجامید. ارتفاع این برج با آنتن ۵۴۰ متر ازاین سطح زمین است که دارای کاربری توریستی، تجاری و مخابراتی دراین این شهر مسکو کشور روسیه است. معمار اصلی ساخت برج اوستانکینو، «نیکولای نیکیتین» ازاین جمله برجسته‌ترین معماران جهان است.
این برج دراین این ۲۷ آگوست سال ۲۰۰۰ دچار سانحه آتش‌سوزی شد و ۴ نفر (سه آتشنشان و ۱ اپراتور) دراین این این آتش‌سوزی جان خود را ازاین دست دادند. سیگنال‌های تلویزیونی و رادیویی دراین این پی این اتفاق دچار مشکل شدند. دراین این ۲۵ مه سال ۲۰۰۷ آتش‌سوزی دیگری دراین این این برج رخ داد که به اندازه آتش‌سوزی سال ۲۰۰۰ جدی نبود و تلفات جانی نداشت.

 منبع: واحد تحقیق و توسعه آسیاتک


منبع:mobna.com
گرداوری :نیو درس

برج‌های مخابراتی دنیا چه کاربردهایی دارند؛ ارتباط از نقطه بلند

اشتراک گذاری مطلب
تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A