سعی کنید اشتباهات دیگران را ببخشید، حس انتقام انرژی منفی دارد.
خانه » سوالات درس » نگاهی به راهی که برنامه پنجساله ششم توسعه برای ICT مشخص کرده است؛ ۳ ماده طلایی

اطلاعیه سایت

نگاهی به راهی که برنامه پنجساله ششم توسعه برای ICT مشخص کرده است؛ ۳ ماده طلایی

در این مطلب از سایت نیو درس :

نگاهی به راهی که برنامه پنجساله ششم توسعه برای ICT مشخص کرده است؛ ۳ ماده طلایی

نگاهی به راهی که برنامه پنجساله ششم توسعه برای ICT مشخص کرده است؛ ۳ ماده طلایی

نگاهی به راهی که برنامه پنجساله ششم توسعه برای ICT مشخص کرده است؛ ۳ ماده طلایی

موبنا – ازاین این نظر می‌توان برنامه سوم توسعه را به عنوان یک نمونه موفق ارزیابی کرد. برنامه‌ای که دراین این صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات، تغییرات ملموسی ایجاد کرد. اما برنامه‌های چهارم و پنجم دو نمونه ناموفق بودند. برنامه‌هایی که روی کاغذ ماندند و به اهداف تعیین شده، نرسیدند.
برنامه ششم توسعه که ازاین سال جاری اجرای آن آغاز شده است نیز دراین این صورت اجرا می‌تواند تحولی بزرگی دراین این صنعت ICT ایجاد کند. به خصوص این برنامه نگاه ویژه‌ای به فناوری اطلاعات دارد و امیدهای فراوانی را دراین این میان اهل فن به وجود آورده است.
احکام مربوط به ارتباطات و فناوری اطلاعات دراین این برنامه ششم، یک بخش جداگانه دارند هرچند بخش‌های دیگر نیز به صورت غیر مستقیم بر ICT تاثیر دارند.


سرمایه‌گذاری بزرگ
بخش ۱۳ برنامه ششم توسعه با ۳ ماده به موضوع ارتباطات و فناوری اطلاعات پرداخته است. البته هرکدام ازاین این مواد خود چند بخش دارند.
با توجه به عقب‌ماندگی کشور دراین این زمینه پهنای باند اینترنت، دراین این این برنامه به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اجازه داده شد نسبت به افزایش ظرفیت انتقال پهنای باند عبوری ازاین کشور تا ظرفیت ۳۰ ترابیت بر ثانیه اقدام کند. این رقم به معنای ۶۰ برابر شدن پهنای باند عبوری ازاین کشور است که توسعه‌ای عظیم را نشان می‌دهد. اما شاید مهم‌ترین بخش ازاین برنامه آینده کشور دراین این زمینه ICT آن باشد که برنامه ششم، بخاطر اجرای بسیاری ازاین امور به «مشارکت و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و شرکت‌های خارجی» تاکید کرده است. ازاین جمله این موارد می‌توان به «توسعه فیبرنوری و پروژه‌های زیرساختی، پروژه‌های ماهواره‌های سنجشی و مخابراتی و توسعه‌ زیرساخت‌های علوم و فناوری فضایی» اشاره کرد.
برات قنبری، معاون برنامه‌ریزی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره این برنامه به ماهنامه پیوست گفته است: «بخاطر اولین بار دراین این برنامه ششم موفق شدیم سیاست‌های کلی نظام دراین این بخش وزارت ارتباطات مستقل باشد و این بخاطر ما خیلی مهم بود.»
او همچنین رقم سرمایه‌گذاری دراین این این صنعت دراین این طول برنامه ششم را دراین این مجموع ۱۲۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرد که ازاین این میزان، ۲۰ هزار میلیارد سهم دولت، ۴۰ هزار میلیارد سهم بخش خصوصی و اپراتورها و مابقی به سایر دستگاه‌ها ازاین جمله سیستم بانکی، بهداشت و… مربوط می‌شود.


پایان یک بن بست
مهم‌ترین تاثیری که برنامه ششم بر IT می‌گذارد را می‌توان دراین این اجازه بخاطر تاسیس یک شرکت بروزترین دراین این بخش ترانزیت پهنای باند دید. با توجه به این‌که انحصار شرکت ارتباطات زیرساخت دراین این زمینه پهنای باند اینترنت همواره مورد انتقاد فعالان بخش خصوصی بود، دراین این بخشی ازاین ماده ۶۷ قانون برنامه ششم به شرکت ارتباطات زیرساخت اجازه داده شده است، شرکت انتقال (ترانزیت) ارتباطات بین‌الملل را به منظور حضور مؤثر دراین این بازارهای منطقه‌ای و بین‌المللی صدور خدمات فنی و مهندسی پهنای باند با مشارکت و سرمایه‌گذاری مشترک با بخش‌های خصوصی و عمومی غیردولتی و شرکت‌های خارجی ایجاد کند.
این بند می‌تواند هم بر قیمت و هم بر کیفیت اینترنت کشور تاثیر مستقیم گذاشته و دراین این نهایت رونق جدی به کسب و کارهای مرتبط با IT بدهد.
همچنین دراین این بخش دیگری ازاین این ماده، تاکید شده است که توسعه زیرساخت‌های خدمات الکترونیکی دراین این مناطق محروم و روستایی باید به گونه‌ای باشد که امکان ارائه حداقل چهار خدمت الکترونیکی اصلی دولت (سلامت، آموزش، کشاورزی و بانکی) دراین این هشتاد درصد روستاهای بالای بیست خانوار کشور امکان‌پذیر شود.
دراین این همین ماده، دستگاه‌های اجرائی موظف شده‌اند کلیه فرآیندها و خدمات با قابلیت الکترونیکی شدن خود را تا پایان سال سوم توسعه، الکترونیکی کرده و دراین این این راه می‌توانند ازاین مشارکت بخش خصوصی استفاده کنند. همچنین دستگاه‌های اجرایی مکلف شده‌اند کلیه خدمات قابل ارائه دراین این خارج ازاین محیط اداری خود و قابل واگذاری یا برون‌سپاری را به دفاتر پستی و دفاتر پیشخوان خدمات دولت و دفاتر ارتباطات و فناوری اطلاعات (ICT) روستایی حسب مورد واگذار کنند.
آنچه این احکام نشان می‌دهند آن است که دستگاه‌های اجرایی کشور دراین این سال‌های آینده به صورت جدی وارد فاز ارائه خدمت بر بستر فضای مجازی شده و دراین این این راه ازاین توان بخش خصوصی استفاده خواهند کرد.
دراین این بندهای دیگر ماده ۶۷ قانون توسعه، ضمن تاکید بر ارائه خدمات دستگا‌‌ه‌ها به صورت الکترونیکی، ضوابط آن را نیز مشخص کرده است.

براساس این قانون، تمامی دستگاه‌های اجرایی کشور موظف شدند تا پایان سال دوم اجرای قانون برنامه، امکان تبادل الکترونیکی اطلاعات و پاسخگویی الکترونیکی به استعلام‌های مورد نیاز سایر دستگاه‌های اجرایی را به‌صورت رایگان فراهم کنند. ازاین این رو آیین‌نامه اجرایی شناسایی تمامی استعلامات و ایجاد نظام استانداردسازی و تبادل اطلاعات بین دستگاهی دراین این ۶ ماه اول اجرای قانون برنامه ششم باید توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و با همکاری سایر دستگاه‌های اجرایی تدوین و به تصویب هیات وزیران برسد.
وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز باید تا سال دوم برنامه ششم، تمام زیرساخت‌های لازم را بخاطر تعامل اطلاعاتی بین دستگاه‌های اجرایی بر بستر شبکه ملی اطلاعات، ازاین طریق مرکز ملی تبادل اطلاعات (NIX) و با استانداردهای فنی لازم فراهم کند.


۱۰ برابر شدن محتوا
ازاین سوی دیگر قانون برنامه ششم بار دیگر برنامه توسعه دولت الکترونیکی با هدف کاهش مراجعه حضوری به ادارات را مورد توجه قرار داده است. این الزام دراین این برنامه چهارم و پنجم توسعه اقتصادی کشور نیز دیده شده بود، اما متاسفانه مورد توجه قرار نگرفت.
براساس بند الف ماده ۶۸ این قانون، بخاطر ایجاد نظام اطلاعات استنادپذیر الکترونیکی و کمک به مقابله با جعل، ازاین پایان سال دوم اجرای قانون برنامه، دستگاههای اجرائی، واحدهای زیر نظر مقام معظم رهبری اعم ازاین نظامی و غیرنظامی با موافقت ایشان، شوراهای اسلامی شهر و روستا و مؤسسات خصوصی حرفه‌ای عهده‌دار مأموریت عمومی، مکلف شدند استعلامات هویت اشخاص حقیقی، کالا و خدمات، دارائی‌های منقول و غیرمنقول (ازاین جمله ملک، وسایل نقلیه و اوارق بهادار) و نشانی مکان محور را به‌صورت الکترونیکی و براساس مفاد نقشه جامع دولت الکترونیک کشور انجام دهند.
دراین این این زمینه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نسبت به توسعه و تکمیل نظام پایش شاخص‌های توسعه کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات و دولت الکترونیک و سنجش مستمر شاخص‌های مذکور ملزم شده است. توسعه و تکمیل شبکه ملی اطلاعات، امن و پایدار با هدف یکی ازاین سه کشور برتر منطقه شدن، گسترش متوازن زیرساخت‌های فنی محتوا و خدمات و دولت الکترونیک نیز به وزارت ارتباطات تکلیف شده است.
دراین این بخش دیگری ازاین ماده ۶۸ وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با همکاری سازمان امور اداری و استخدامی و دستگاه‌های اجرایی، مکلف شده است ازاین سال دوم اجرای برنامه ششم توسعه، تمهیدات لازم بخاطر کاهش حداقل ۱۲.۵ درصد سالانه ازاین مراجعه حضوری به دستگاه‌های اجرایی را فراهم کند. دراین این این قانون ارتقای ۳۰ رتبه‌ای ایران دراین این سطح جهان دراین این شاخص‌های مرتبط ازاین جمله شاخص‌های توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات و توسعه دولت الکترونیکی دیده شده است.
دراین این سال دوم برنامه نیز باید تمهیدات لازم بخاطر دستیبابی به حداقل ۷.۵ درصد رشد سالانه معاملات کالا و تجارت کالا وخدمات کشور دیده شده است.
ازاین دیگر موارد مهم برنامه ششم می‌توان به ۱۰ برابر کردن محتوای مناسب دیجیتال با سیاست‌گذاری، هدایت و حمایت وزارت ارشاد ازاین تولید محتوای رقومی (دیجیتال) اشاره کرد. این موضوع نیز دراین این ماده ۶۸ آمده است که براساس آن دولت مکلف است، سامانه‌های مالیات الکترونیکی، معاملات دولتی الکترونیکی (شامل مناقصه، مزایده، خرید کالا) و سلامت الکترونیکی را با پوشش کلیه ذینفعان به بهره‌برداری رسانده و تا پایان برنامه مستقر کنند.
شورای اجرای فناوری اطلاعات نیز موظف به نظارت و پیگیری مستمر اجرای پروژه‌های مذکور و ارائه گزارش پیشرفت شش‌ماهه به شورای عالی فضای مجازی و کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی شده است.
دراین این همین حال وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران مکلف شدند نسبت به افزایش خدمات و فعالیت دفاتر ارتباطات و فناوری اطلاعات (ICT) روستایی اقدام کنند و نیز با استفاده ازاین مشارکت بخش خصوصی، تمهیدات لازم را بخاطر افزایش صدور مجوز ایجاد سالانه حداقل ۲ هزار دفتر ارتباطات و فناوری اطلاعات (ICT) روستایی به عمل آورند.


هوشمندسازی مدارس
ماده ۶۹ وزارتخانه‌های ارتباطات و وزارت آموزش و پرورش را مکلف کرده است مدارس دراین این شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر و روستاها و حاشیه شهرهای بزرگ را تا پایان سال دوم برنامه، به صورت رایگان، هوشمند کنند. دراین این این راستا امکان دسترسی الکترونیکی (سخت‌افزاری، نرم افزاری و محتوا) به کتب درسی، کمک آموزشی، رفع اشکال، آزمون و مشاوره تحصیلی، نقش‌های رایانه‌ای آموزشی، استعدادسنجی، آموزش مهارت‌های حرفه‌ای، مهارت‌های فنی و اجتماعی به صورت رایگان بخاطر کلیه دانش آموزان شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر و روستاها و حاشیه شهرهای بزرگ فراهم می‌شود.
فعالیت اپراتورهای دوم و سوم تلفن همراه دراین این کشور که تحول بزرگی دراین این زمینه ارتباطات ایجاد کردند، محصول برنامه سوم توسعه بود. دراین این این برنامه گرچه به ICT تنها دراین این چند بند پرداخته شده بود، اما نوع نگارش و سپس اجرای این احکام، نتایج خوبی بخاطر کشور به همراه داشت. اکنون نیز گرچه بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات تنها ۳ ماده دارد، اما اگر به تمامی احکام مصوب شده عمل شود، می‌توان انتظار داشت دراین این سال ۱۴۰۰ یک بازار رشدیافته و قوی ICT دراین این کشور داشته باشیم.

 منبع: واحد تحقیق و توسعه آسیاتک


منبع:mobna.com
گرداوری :نیو درس

نگاهی به راهی که برنامه پنجساله ششم توسعه برای ICT مشخص کرده است؛ ۳ ماده طلایی

اشتراک گذاری مطلب
تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A