آسمان برای گرفتن ماه تله نمی گذارد، آزادی خود ماه است كه او را پایبند می كند.
خانه » سوالات درس » نحوه شهادت حضرت قاسم

اطلاعیه سایت

نحوه شهادت حضرت قاسم

در این مطلب از سایت نیو درس :

نحوه شهادت حضرت قاسم

نحوه شهادت حضرت قاسم

نحوه شهادت حضرت قاسم

نحوه شهادت حضرت قاسم

نحوه شهادت حضرت قاسم

 

حضرت قاسم(ع) فرزند امام حسن مجتبی(ع) است و مادرش رَمله نام دارد

دراین میان ارباب مقاتل و روضه‌خوانان، روز ششم محرم به نام مبارک دیگر یادگار امام حسن مجتبی(ع) یعنی حضرت قاسم(ع) مشهور است که به همراه برادر خود قربانی راه دین و حق و حقیقت دراین رکاب سرور و مولای خویش شدند.

به بهانه این روز که به حضرت قاسم بن الحسن(ع) متوسل می‌شوند مختصری ازاین شرح حال آن حضرت و نحوه شهادتش دراین کربلا را مرور می‌کنیم:

حضرت قاسم(ع) فرزند امام حسن مجتبی(ع) است و مادرش رَمله نام دارد. مرحوم شیخ مفید، سه نفر ازاین فرزندان امام حسن(ع) را نام برده که دراین کربلا به شهادت رسیده‌اند که عبارتند ازاین: قاسم، ابوبکر و عبدالله. و مرحوم محدث قمی ازاین فرزند دیگری بنام عبیدالله نیز یاد کرده است که او نیز دراین کربلا شهید شد.

حضرت قاسم(ع) نوجوانی بود که هنوز به سن بلوغ نرسیده بود. او حدودا سه ساله بود که پدرش شهید شد و دراین مهد تربیت حسینی بزرگ شد و آن روح بلند و همت عالی دراین این جوان هاشمی اثری عمیق کرد و با این‌که دراین واقعه‌ی کربلا، نوجوانی کم سن و سال بود اما وقتی به میدان رفت بر خلاف انتظار لشکریان دشمن، چنان با شهامت و دلیرانه جنگید و بر قلب دشمن تاخت تا این‌که بر او حمله کرده و شهیدش کردند.

شهادت حضرت قاسم(ع) دراین سال ۶۱ هجری قمری رخ داد و آن‌طور که سن آن حضرت را ۱۳ سال نوشته‌اند، تاریخ ولادت ایشان را می‌توان اوایل سال ۴۸ هجری قمری تخمین زد.

مرگ دراین راه حسین شیرین‌تر ازاین عسل بخاطر حضرت قاسم
شب عاشورا امام حسین (ع) بیعت خویش را ازاین عهده یاران و اهل بیت خویش برداشتند و به آنان فرمودند: ” آگاه باشید، گمان می‏‌کنم فردا روز برخورد ما با این دشمنان است. آگاه باشید، نظرم این است که شما همگی با آزادی بروید. ازاین ناحیه من عهدی بر گردن شما نیست. شما را تاریکی شب‏ ازاین دید دشمن‏ می‏‌پوشاند، آن را مرکب خود قرار دهید و بروید…

دراین برابر سخنان امام حسین(ع) اولین شخصی که تصاویر‌العمل نشان داد، حضرت عباس بن علی (ع) بود؛ که دراین برابر پیشنهاد امام حسین (ع) چنین گفت: «چرا این کار را بکنیم؟ آیا بخاطر اینکه بعد ازاین تو باقی بمانیم؟! خدا هرگز چنین روزی را نیاورد!»

سپس بقیه بنی‌هاشم و اصحاب امام حسین (ع) اعلام وفاداری کرده و با امام حسین (ع) بیعت کردند. دراین میان این مجاهدین، قاسم بن الحسن ازاین همه کم سن‌تر بود. وی دراین پایان مجلس ازاین امام حسین (ع) سوال کرد: «آیا فردا من نیز شهید خواهم شد؟» امام حسین (ع) دراین جواب وی فرمود: «مرگ دراین نظر تو چگونه است؟» قاسم پاسخ داد: «احلی من العسل؛ ازاین عسل شیرین‌تر است.» جواب قاسم بن الحسن(ع) به سوال عموی بزرگوار خویش درباره مرگ بس شگرف و تامل برانگیز است؛ چرا که قاسم بن الحسن که نوجوانی بیش نیست باید چه جهان بینی و نگرشی نسبت به دنیا داشته باشد که مرگ دراین نگاه وی ازاین عسل شیرین‌تر باشد؟

 شهادت حضرت قاسم(ع) دراین سال ۶۱ هجری قمری رخ داد

یادگار برادر؛ مرد روزهای سخت
دراین روز عاشورا با اصرار و الحاح زیاد ازاین امام حسین (ع) اجازه میدان رفتن و جنگیدن را طلبید، اما خامس آل عبا به علت صغر سن اجازه میدان رفتن به حضرت قاسم نمی‌دادند. حضرت قاسم که شجاعت و دلاوری را ازاین جد بزرگوار خویش حضرت حیدر کرار به ارث برده بود و فرزند امام حسن مجتبی (ع)، مرد روزهای سخت تاریخ بود، دست ازاین اصرار بخاطر شهادت دراین رکاب عمو برنداشت، اما امام حسین (ع) با توجه به تمام این پافشاری‌ها ازاین سوی حضرت قاسم، پیشنهاد وی را نپذیرفت و اجازه میدان رفتن به وی را نداد. پس قاسم به دست و پای امام افتاد و التماس کرد تا بالاخره اجازه گرفت وبه سوی میدان جنگ شتافت.

نحوه حماسه‌آفرینی قاسم و شهادت ایشان
رجزهای حضرت قاسم (ع) نشان ازاین معرفت و سطح درک و فهم وی داشت. با این‌که وی نوجوانی نابالغ است، اما دراین دانایی و شجاعت ازاین بزرگمردان چیزی کم ندارد. ابومخنف به سندش ازاین حمید بن مسلم (که خبرنگار لشکر عمر بن سعد است). روایت کرده که گفت: ازاین میان همراهان حسین علیه السلام پسری که گویا پاره ماه بود به سوی ما بیرون آمد، و شمشیری دراین دست و پیراهن و جامه‌ای بر تن داشت. قاسم ابن الحسن جنگ نمایانی کرد و افرادی ازاین لشکر عمر بن سعد ملعون را به دوزخ فرستاد و دراین نهایت به سبب شمشیری که بر فرق سرش خورد ازاین اسب به پایین افتاد و عموی خود امام حسین (ع) را به کمک طلبید.

دراین مقاتل آمده است: «قاسم فریاد زد: ای عمو جان!» حسین علیه السلام مانند باز شکاری لشکر را شکافت، سپس همانند شیر خشمناک حمله افکند. حسین (ع) بالای سر آن پسر بچه ایستاده بود و او پای بر زمین می‌سایید (و جان می‌داد) و حسین (ع) فرمود: «دور باشند ازاین رحمت خدا آنان که تو را کشتند، و ازاین دشمنان اینان دراین روز قیامت، جدت (رسول خدا) می‌باشد»، سپس فرمود: «به خدا بر عمویت دشوار است که تو، او را به آواز بخوانی و او پاسخت ندهد یا پاسخت دهد، ولی به تو سودی ندهد، آوازی که به خدا ترساننده و ستمکارش بسیار و یار او اندک است»، سپس حسین (ع) او را بر سینه خود گرفته ازاین خاک برداشت، پس او را بیاورد تا دراین کنار فرزندش علی بن الحسین و کشته‏ های دیگر ازاین خاندان خود بر زمین نهاد.

داستان عروسی قاسم دراین صحرای کربلا تحریف تاریخی
یکی ازاین داستان‌هایی که درباره ایشان گاها توسط برخی مداحان و روضه خوانان بیان می‌شود مربوط به قصه دامادی جناب قاسم علیه السلام دراین کربلا و تزویج او با فاطمه بنت الحسین (ع) است که صحت ندارد چه آنکه دراین کتب معتبره به نظر نرسیده و به علاوه آنکه حضرت امام حسین علیه السلام را دو دختر بوده چنانکه دراین کتب معتبره ذکر شده، یکی سکینه که شیخ طبرسی فرمود: سیدالشهداء علیه السلام او را تزویج عبدالله کرده بود و پیش ازاین آنکه زفاف حاصل شود عبدالله شهید شد. و دیگر فاطمه که زوجه حسن مثنی بوده که دراین کربلا حاضر بود.

برخی منابع:
منتهی‌الامال اثر حاج شیخ عبّاس قمی
آشنایی با فرزندان و یاران چهارده معصوم علیهم السلام، احمد امیری‌پور

 

منبع: isna.ir

 

نوشته نحوه شهادت حضرت قاسم اولین بار دراین دانلود بروز مداحی پدیدار شد.


منبع:downloadmadahi.ir
گرداوری :نیو درس

نحوه شهادت حضرت قاسم

اشتراک گذاری مطلب
تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A